שאלות ותשובות על מבחן המחוננים שלב א'

7 שאלות ותשובות – מבחן המחוננים שלב א’:

  1. באיזו כיתה נערך השלב הראשון של מבחן המחוננים? – מבחן המחוננים שלב א’ נערך בכיתה ב’ בכל רחבי הארץ, חוץ ממספר מועט של יישובים בהם המבחן נערך בכיתה ג’ בהתאם להחלטת המועצה המקומית.

  2. באיזה תאריך בכיתה ב’ נערך המבחן? – התאריך נקבע בכל שנה על ידי מכון קרני, בדרך כלל מדובר על סוף אוקטובר-אמצע נובמבר, כלומר כ-3 שבועות אחרי חופשת סוכות. המבחן נערך ביום אחד בכל רחבי הארץ לתלמידי כיתה ב’.

  3. איפה מועבר המבחן? – התלמידים נבחנים בכיתות שלהם בבית הספר, לרוב מחנכ/ת הכיתה מחלק/ת את המבחנים בין הילדים, מסביר/ה להם על המבחן ומשגיח/ה עליו. לרוב המחנכ/ת גם בודק/ת את המבחנים של הכיתה.

  4. מהו מבנה המבחן? – מבחן המחוננים שלב א’ הוא מבחן אמריקאי רגיל, בו הילדים מתבקשים לסמן על גבי טופס הבחינה את התשובה הנכונה ביותר מבין 4 תשובות אפשריות. המבחן מחולק לשני פרקים: פרק מילולי ופרק כמותי. שני הפרקים שווי ניקוד.
  5. אילו שאלות מופיעות בפרק המילולי? – הפרק המילולי מכיל קטעי קריאה (אנסינים) שלאחריהם מופיעות שאלות בנושא הבנת הנקרא.

  6. אילו שאלות מופיעות בפרק הכמותי? – בפרק הכמותי של מבחן המחוננים שלב א’ מופיעים תרגילי חשבון ובעיות מילוליות, בהתאם לחומר הנלמד בכיתות ב’ עד למועד המבחן. התרגילים הם ברמה גבוהה ויחסית מאתגרת, אך לא צפויים להופיע במבחן תרגילים כמותיים שהילדים טרם נתקלו בהם במסגרת בית הספר בשיעורי הבית. עם זאת, הילדים נדרשים לעמוד במגבלת זמן במבחן ועשויים להיות בלחץ, ולכן חשוב להכין אותם לקראת המבחן בעזרת מכון הכנה למבחן המחוננים, על מנת שיוכלו לתרגל תרגילים ברמת המבחן ולאמן את הריכוז שלהם לאורך זמן.

  7. למה מבחן המחוננים שלב א’ נקרא גם מבחן הסינון? – זאת משום שמטרתו היא לערוך סינון ראשוני בין הילדים ולקבוע מי יוכל להמשיך למבחן המחוננים שלב ב’. רק כ-15% מהילדים בשכבת הגיל של כיתה ב’ (כ-5 ילדים בכל כיתה) עוברים את מבחן הסינון ומקבלים זימון להיבחן במבחן שלב ב’ (במועד נפרד שייקבע להם בזימון).

 

איך מומלץ להכין את הילד/ה לקראת מבחן הסינון (מבחן שלב א’)?

כדי שילדיכם יצליחו להוציא ציון שהוא בין חמשת הציונים הגבוהים ביותר בכיתתם, הם צריכים להתכונן לקראת המבחן. עומדים בפניהם הרבה אתגרים: התמודדות עם מבחן אמריקאי, מענה על שאלות ברמה גבוהה, שמירה על ריכוז לאורך זמן, ניהול זמנים, ניהול לחצים ועוד.

כל אחד מהאתגרים האלו אינו פשוט עבור ילד או ילדה בכיתה ב’, בני 7 בלבד. אף על פי כן, מדובר על אתגר אפשרי אם מתכוננים לקראת המבחן כמו שצריך.

בתור התחלה, אנו ממליצים להסביר לילדים את המשמעות של מבחן אמריקאי, שכן הם מעולם לא נתקלו במבחן מסוג זה קודם לכן. יש להסביר להם שעליהם לבחור את התשובה הנכונה ביותר, ושעשויות להיות כמה תשובות נכונות בכל שאלה שמנסות לבלבל אותם. חשוב לערוך לילדים חשיפה ראשונית בבית למבחן אמריקאי כדי שיוכלו לאט לאט להכיר את אופי המבחן ולצבור אסטרטגיות וכלים להתמודדות מול מבחן כזה.

אנו ממליצים לרכוש לילדים לומדה דיגיטלית למבחן המחוננים או חוברת הכנה מודפסת שתסייע להם בלמידה למבחן. גם ילדים מאוד מוכשרים עשויים להתקשות בפתרון מבחן המחוננים שלב א’ ואין הבטחה שיצליחו לעבור אותו, בשל העובדה שהוא מכיל אתגרים שהם טרם נפגשו עמם קודם לכן והם לא הספיקו לפתח אליהם מיומנויות. הכנה למבחן המחוננים מאפשרת לילדים להיחשף לאותם אתגרים מבעוד מועד ולסגל לעצמם מיומנויות לפתרון המבחן.

הניסיון שלנו מראה באופן ברור שילדים שהתכוננו לקראת מבחן הסינון הגיעו אליו מתורגלים יותר ובטוחים יותר, ובהתאם גם הצליחו יותר במבחן וקיבלו ציונים גבוהים יותר בהשוואה לילדים שלא התכוננו.