כיתת מחוננים לעומת יום שליפה

אם הילד/ה שלכם עברו את מבחן המחוננים, אתם וודאי מתלבטים מה לעשות מכאן ואיזו תוכנית העשרה למחוננים תתאים ביותר לילדכם. שתי האופציות העיקריות בשוק הן מעבר לכיתת מחוננים או השתתפות ביום שליפה.

במאמר זה נבין לעומק מה הם היתרונות והחסרונות של כל אחת מהאפשרויות, כדי שאתם ההורים תוכלו לבחור באופציה שלדעתכם הכי מתאימה לילדכם.

מהי כיתת מחוננים?

כיתת מחוננים היא כיתה בה לומדים רק ילדים מחוננים, והכיתה לומדת בהתאם לתוכנית הלמידה למחוננים לפי המתווה של בית הספר ומשרד החינוך.

עבור הרבה ילדים שמעוניינים בהעשרות לימודיות ובהימצאות בכיתה שמתאימה ליכולות הלימודיות הגבוהות שלהם, מעבר לכיתת מחוננים יכול מאוד להתאים. אבל חשוב לזכור שלא בכל בית ספר יש כיתת מחוננים, ועל כן כדי ללמוד בכיתה כזו הרבה פעמים הילדים נאלצים לעבור לבית ספר חדש ולהתרגל לסביבה חדשה, כיתה חדשה, מורים חדשים, חברים חדשים וכו. כמו כן, לא בכל הערים קיים בית ספר עם כיתת מחוננים, ולכן מומלץ קודם לבדוק איפה בסביבת מגוריכם קיים בית הספר הקרוב ביותר עם כיתת מחוננים.

מהי השתתפות ביום שליפה?

יום שליפה הינה תוכנית בה הילד/ה המחוננים נשלפים מבית הספר יום אחד קבוע בשבוע, ויוצאים בזמן שעות הלימודים למרכז המחוננים הקרוב כדי ללמוד בתוכנית העשרה למחוננים.

היתרון הגדול של השתתפות ביום שליפה הוא שהילדים נשארים באותו בית ספר ובאותה כיתה, מבלי להיאלץ להתרגל לסביבה חדשה. מרכז המחוננים חושף אותם לתוכנית העשרה ייחודית למחוננים המכילה קורסים שונים במגוון נושאים: מדעי החיים, מדעים מדויקים, טכנולוגיה ומחשבים, מדעי החברה, אמנות, חשיבה יצירתית וכו’.

נציין כי תוכנית יום שליפה למחוננים לא כוללת לימודים מואצים של מתמטיקה או פיזיקה, אלא לימודי העשרה שמטרתם לעודד את התלמידים לחקור, לשאול שאלות שבוערות בהם ולהעצים את סקרנותם.

החיסרון היחידי של יום שליפה הוא שהילדים מפסידים את חומר הלימוד שהועבר ביום שנשלפו מבית הספר ולרוב יתבקשו להשלימו. עם זאת, משרד החינוך מאמין כי ילדים שאותרו כמחוננים הם מספיק חזקים לימודית כדי להתמודד עם היעדרות זו בהצלחה.

מאיזו כיתה ניתן להעביר את הילד/ה לתוכנית מחוננים?

החל מכיתה ג’ ניתן להעביר את הילד/ה לכיתת מחוננים או להשתתף ביום שליפה. לא ניתן לבצע זאת לפני כיתה ג’ משום שמבחני איתור המחוננים נערכים רק בכיתה ב’, ורק תלמידים שאותרו כמחוננים על ידי משרד החינוך על פי מבחן שלב א’ ומבחן שלב ב’ למחוננים (שניהם נערכים בכיתה ב’) יכולים להשתתף בתוכניות למחוננים.

מה עדיף לבחור – כיתת מחוננים או השתתפות ביום שליפה?

נציין כי הרוב המכריע של ההורים – כ-98% – בוחרים לשלוח את הילדים לתוכנית יום שליפה על פני מעבר לכיתת מחוננים. עם זאת, חשוב שתשקלו מה הכי מתאים לילדיכם בהתאם להיכרות שלכם עם צרכיהם ורצונותיהם, שכן חשוב שתוכנית העשרה שתבחרו לילד או לילדה שלכם תתאים להם מבחינת התכנים והמסגרת החברתית.