כיצד להתכונן למבחן מחוננים?

מבחן המחוננים מורכב משני שלבים: שלב א’ ושלב ב’. כל הילדים בכיתה ב’ ברחבי בארץ נבחנים במבחן שלב א’, ורק הילדים שעוברים אותו מקבלים זימון לגשת למבחן שלב ב’. רק הילדים שהצליחו לעבור גם את מבחן שלב ב’ מוגדרים כמחוננים לפי משרד החינוך.

נתונים ומידע שחשוב להכיר לקראת מבחן המחוננים בכיתה ב’:

מבחן המחוננים שלב א’ הוא מבחן אמריקאי, ללא דפי סימון תשובות, אשר מורכב משני חלקים: מילולי וכמותי. כ-15% מהילדים (כ-5 ילדים בכל כיתה) עוברים אותו והם מוזמנים לבצע את מבחן ההמשך – מבחן המחוננים שלב ב’. מבחן זה מורכב מ-5 פרקים אשר משתנים משנה לשנה, ואותו עוברים רק כ- 20% מהילדים הניגשים אליו, כלומר בסך הכול רק כ-3% מהילדים בכיתה ב’ ברחבי הארץ מוגדרים כמחוננים על פי משרד החינוך.

המבחן לא בודק נקודות IQ אלא הוא בודק מיומנויות וכישורים בתחומים כמו מתמטיקה, שפה, צורה, הבנה חזותית ואנליטית וכו’. אלו כישורים שחד משמעית ניתן לשכלל בעזרת תרגול, כך שככל שהילד/ה מתרגל/ת יותר, כך הוא או היא יצליחו יותר במבחן.

איך מומלץ לתרגל לקראת מבחן המחוננים בכיתה ב’?

  • תרגול לפי פרקים – אנחנו ממליצים להתמקד כל פעם בפרק בנושא מסוים ולתרגל אותו, החל מתרגילים פשוטים ועד לרמת מבחן.

  • תרגול הדרגתי – מומלץ להתחיל מתרגילים קלים ורק לאחר מכן לעבור לתרגילים קשים, על מנת לבסס את הידע ההתחלתי ואת הכישורים לפתירת התרגילים.

  • תרגול עם הגבלת זמן – בהתחלה אנחנו ממליצים לתרגל כל פרק ללא הגבלת זמן בכלל, ורק לאחר מכן בהדרגתיות להוסיף מגבלת זמן לכל תרגיל ולפרק כולו.

  • תרגול עם דפי סימון תשובות – תלמידים אשר מתכוננים לקראת מבחן המחוננים שלב ב’ נדרשים לתרגל מתוך חוברת הכנה מודפסת למבחן המחוננים אשר מגיעה עם דפי סימון תשובות.

  • תרגול מהנה – אין ספק שתרגול חווייתי, מעניין ואינטראקטיבי הוא איכותי ביותר ומסייע לילדים לזכור את החומר ואת דרכי הפתרון לתרגילים. הטמעת החומר נעשית בצורה איכותית ועמוקה יותר כשחוויית הלמידה היא חיובית, נעימה ומעשירה.

 

האסטרטגיה האופטימלית שלנו לתרגול:

האסטרטגיה שמצאנו להיות האידיאלית ביותר לתרגול הילדים לקראת מבחן המחוננים בכיתה ב’ היא לפי 3 שלבים:

שלב ראשון הוא שלב החשיפה הראשוני של הילדים לחומר, בו אנו ממליצים לתרגל תרגילים ברמת קושי יחסית נמוכה וללא שום מגבלת זמן. לאט לאט יש להעלות את רמת הקושי של התרגילים, אך עדיין ללא מגבלת זמן.

השלב השני הוא הוספת מגבלת זמן לתרגילים, בהתאם למגבלה הרשומה בתחילת כל פרק בחוברת ההכנה. המגבלה הרשומה היא לפרק כולו, וממנה יש לגזור את מגבלת הזמן לכל תרגיל בפרק. חשוב שהילדים יידעו להעריך כמה זמן לוקח להם לפתור את התרגיל בפועל למול הזמן בו מצופה מהם לפתור, שהם יידעו לעבוד עם זמנים ושיוכלו לחוש טוב יותר את מגבלת הזמן.
כמו כן, הרבה ילדים נוטים להילחץ כשניתנת להם מגבלת זמן לפתירת תרגילים ולעתים הם אף קופאים במקום מרוב הלחץ. על כן, חשיפה מוקדמת לכך בבית תגרום להם להתרגל למגבלה הזו ולאט לאט גם להרגיש יותר נינוחים ובטוחים מולה.

אחרי שביצענו את השלב הראשון והשני עבור מגוון פרקים שונים שעשויים להופיע בבחינה, הגיע הזמן לשלב השלישי: ביצוע סשן תרגול של מספר פרקים ברצף. מבחן המחוננים שלב ב’ מכיל 5 פרקים שונים, אבל אנחנו ממליצים גם פה לנקוט גישה הדרגתית לתרגול.
לכן, אחרי שהילדים בקיאים בפתרון פרק שלם עם מגבלת זמן, נמשיך בתרגול של שני פרקים שונים ברצף עם מגבלת זמן. לאחר מכן נוסיף פרק שונה נוסף כך שהילדים יתרגלו שלושה פרקים שונים רצוף. כך באופן הדרגתי נתרגל עם הילדים שמירה על רמת ריכוז גבוהה למשך 5 פרקים שונים ברצף, כלומר למשך מבחן שלם.

זה נורמלי לחלוטין אם לילדיכם קשה לשמור על אותה רמת ריכוז למשך 5 פרקים שלמים, שכן זו אכן דרישה גבוהה מילדים בני 7 ובהחלט מדובר במבחן מאוד אינטנסיבי מעייף. עם זאת, חשוב לחשוף את הילדים לדרישה הזאת ולפתח איתם כלים להתמודדות עם עייפות בזמן מבחן, להציע להם דרכים להתרענן, ובעיקר לוודא שהם לא נכנסים ללחץ או מוותרים בשל התשישות הזו בזמן המבחן אלא שהם יודעים שזה מצב טבעי והגיוני ויודעים איך להתמודד.

 

אילו אפשרויות קיימות בשוק להכנת הילדים למבחן המחוננים שלב ב’?

אנחנו ממליצים לרכוש חוברת הכנה למבחן המחוננים עם דפי סימון תשובות, כדי לערוך סימולציה אמיתית לילדים למבחן המחוננים עצמו בדף ועיפרון. חשוב מאוד לתרגל עם הילדים לצד דפי סימון תשובות שכן זוהי מיומנות חדשה לחלוטין עבורם ואם הם יתקלו בה פעם ראשונה רק במבחן עצמו בזמן אמת – הם עלולים להתבלבל או ליצור בטעות עיוות של התשובות שלהם, ובשל כך לא לעבור את המבחן. חשוב להדגיש כי חוברות ההכנה המודפסות הן בהחלט מספיקות להכנה מלאה ושלמה למבחנים.

עם זאת, אפשר להשלים את ההכנה עם לרכוש לומדה דיגיטלית למבחן המחוננים כדי לתרגל עם הילדים את סוגי השאלות שיופיעו להם במבחן האמיתי ולאתגר אותם עם שאלות מעניינות באופן אינטראקטיבי, איכותי ומסקרן.

לומדה דיגיטלית למבחן המחוננים לרוב מייצרת גם תחושה חיובית בקרב הילדים, והמוטיבציה לפתור שאלות נוספות עולה. הלומדה מצוינת כדי להכין את התלמידים לרמת השאלות שתהיה במבחן, להכרת סוג השאלות ואופיין, ולתרגול מעמיק של תרגילים מעניינים שעשויים להופיע בבחינה עצמה.

ניתן כמובן לשלב בין ערכה מודפסת ולומדה דיגיטלית למבחן המחוננים, המהווה ערכת הכנה איכותית וחווייתית.

ערכות מודפסות ניתן למצוא באתר מיחונן, ולומדה דיגיטאלית מעולה ניתן למצוא באתר מיחונן אונליין.