חוברת הכנה להדפסה/מודפסת או לומדה למבחן המחוננים?

היום ברור לכל הורה שיש להכין את הילד/ה לקראת מבחן המחוננים בכיתה ב’. הסטנדרט שנוצר היום הוא שיותר ממחצית מהילדים בכיתה ב’ מתכוננים למבחן, כך שילדים שלא מתכוננים למבחן מתחילים אותו בפער מהשאר וכבר נמצאים מאחור יחסית אליהם.

ברור כי ילדים שמגיעים למבחן המחוננים אחרי תרגול – מגיעים מוכנים יותר, רגועים ובטוחים יותר; הם יודעים למה לצפות ובאילו מיומנויות עליהם להשתמש כדי לפתור את התרגילים שלפניהם; הם יודעים לזהות מתי מנסים לבלבל אותם בשאלה ואיפה הם עשויים ליפול. לעומתם, ילדים שיצטרכו להתמודד עם המבחן בזמן אמת ולפתח את כל הכישורים האלו בזמן המבחן – יאבדו זמן יקר ולרוב גם יתקשו לעבור אותו.

היום ישנן שתי דרכים עיקריות להתכונן: לומדה דיגיטלית למבחן המחוננים או חוברת הכנה למבחן המחוננים. איך תדעו במה לבחור? – בדיוק בשביל זה אנחנו כאן לספר לכם על היתרונות של כל אחת מהאופציות:

חוברת הכנה למבחן המחוננים שלב ב’

מדובר על חוברת הכנה מודפסת דרכה הילדים מתרגלים למבחן עם עיפרון.

חוברת הכנה למבחן המחוננים עשירה ביתרונות: היא מגיעה עם אפשרות סימון תשובות כך שהילדים יכולים לתרגל את המיומנות הזו, ההורים יכולים להיות שותפים פעילים יותר בתהליך הלמידה של הילדים ולתווך להם את החומר, וכמובן – החוברת מהווה סימולציה מדויקת ביותר למבחן האמיתי שהם יפגשו בכיתה. היא ההכנה האידיאלית ביותר, שכן המבחן עצמו נעשה לא מול מחשב אלא עם נייר ועיפרון.

מן הסתם, יכול להיות קשה יותר לגייס את הילד/ה ללמוד דרך חוברת הכנה מודפסת מאשר דרך לומדה דיגיטלית מול מסך, ולעתים הילד/ה עשוי/ה לבקש את עזרת ההורים בפתרון התרגילים שכן הלמידה היא פחות אינטראקטיבית מאשר לומדה דיגיטלית. אך היתרונות הרבים של חוברת הכנה למבחן המחוננים גורמים להרבה הורים לרכוש אותה בנוסף ללומדה הדיגיטלית, במטרה להעניק מענה שלם לילדים ולאפשר להם לבצע סימולציה אמיתית ומדויקת לבחינה.


לומדה דיגיטלית למבחן המחוננים

מדובר על ערכת הכנה דיגיטלית שבה הילד/ה יושב/ת מול המחשב ומתרגל/ת באופן עצמאי אונליין תרגילים אשר יכינו אותו/ה למבחן.

היתרונות של לומדה דיגיטלית למבחן המחוננים הם רבים: הלומדה מאוד מהנה וחווייתית, הלמידה בה היא אינטראקטיבית ומאפשרת לילדים לתרגל באופן עצמאי מול המסך. הרבה ילדים חווים את הלומדה כמעין משחק מחשב – מה שמעודד אותם להמשיך ולתרגל בה, מתוך סקרנות ועניין.

עם זאת, חשוב לציין שמאחר שהלומדה הדיגיטלית היא מול מחשב, סימון התשובות בה נעשה על ידי הקשה על א/ב/ג/ד במקלדת – מיומנות שונה מאוד מהמיומנות הנדרשת מהילדים כשהם נאלצים לסמן את תשובותיהם בדפי סימון תשובות. כך שהלומדה מתרגלת את הילדים ברמה גבוהה למגוון סוגי התרגילים והשאלות שהם צפויים להיתקל בהם בבחינה, אך היא לא מתרגלת את הילדים לסימון פיזי של תשובות, ויש לתת לכך מענה בנפרד.

כמו כן, לרוב הילדים נוטים לתרגל דרך הלומדה הדיגיטלית באופן עצמאי כך שלעתים חסרים להם ההכוונה והתיווך של ההורים, בעוד שדווקא התיווך של ההורים בהתכוננות לבחינה יכול מאוד לעזור לילדים לזהות טוב יותר את המוקשים בהם הם עשויים ליפול בשאלה או את המיומנות בה הם צריכים להשתמש.

 ההמלצה שלנו לתרגול אידיאלי לקראת מבחן המחוננים בכיתה ב’:

ההמלצה שלנו היא לשלב בין לומדה דיגיטלית לבין חוברת הכנה מודפסת, שכן אנו מאמינים כי שתי דרכי התרגול הללו יעניקו מענה שלם לילדים ויהוו ההכנה האידיאלית לקראת מבחן המחוננים שלב ב’. באתר מיחונן תוכלו למצוא חוברות להדפסה, ואלון באתר מיחונן אונליין תמצאו לומדה מקוונת ובנוסף לה תקבלו גם מבחני סימולציה להדפסה