מידע בנוגע להכנה למבחן לילדים מחוננים

הכנה למבחן מחוננים

ילדים מחוננים בולטים בדרך כלל כבר מגיל צעיר. הם מהירי תפיסה, סקרנים ובולטים ביכולת ההבנה שלהם. הם שואלים הרבה שאלות כבר בגיל צעיר ומקדימים לרוב את בני גילם בכל צעדי ההתפתחות הקוגניטיביים.

כשילדים אלה מגיעים לבית הספר הם נוטים להשתעמם כי הם מרגישים שקצב הלימוד לא מאתגר אותם. דרך קלה לקדם ולפתח ילדים מוכשרים אלה היא באמצעות מבחן המחוננים. תהליך איתור המחוננים מאפשר לזהות את הילדים המוכשרים האלה כבר בכיתה ב' ולאפשר להם להשתלב במסגרות חינוך התואמות את היכולות שלהם, בין אם מדובר ביום שליפה או במעבר לכיתת מחוננים.

ילדים רבים לא מבינים את חשיבות הלימודים כאשר הם נמצאים בבית הספר. הם רואים בלימודים טרחה וכאשר הם נזכרים להשקיע לקראת הבגרויות, לעיתים זה מאוחר מדי. עם זאת, יש הרבה ילדים עם יכולות גבוהות במיוחד, אשר לא מנוצלות בצורה הנכונה. ישנם ילדים שמבינים כבר בגיל צעיר שהם לא ממצים את היכולות שלהם, וכי החומר בכיתה לא תואם את הידע שלהם. לכן, עליהם לנסות ולקדם את עצמם, ואפשר לעשות זאת באמצעות מבחני מחוננים. מבחני מחוננים מאפשרים לזהות את אותם ילדים צעירים ומחוננים, ולתת להם את האפשרות ללמוד בכיתות מחוננים, בהם נלמד חומר מתקדם יותר, ובצורה מהירה יותר.

להשקיע בהכנות

מבחני המחוננים בוחנים את היכולות האקדמיות של הילד, וכן את היכולות הבינאישיות שלו. הם כוללים שאלות במגוון רחב של נושאים, במטרה לזהות את הילדים שמצליחים לענות על השאלות בצורה נכונה ותחת מגבלות של זמן. מבחינת הקונספט, מבחן מחוננים שלב ב, דומה למבחן פסיכומטרי ולכן, ילדים שרוצים להצליח בו, צריכים להתכונן בהתאם. הכנה למבחן מחוננים יכולה להיעשות לבד ובצורה עצמאית עם ההורים, אך הדרך הטובה ביותר לעשות זאת, היא באמצעות גורמי מקצוע. לאור העובדה שמבחני מחוננים יכולים לפתוח הרבה מאוד דלתות, שווה מאוד להשקיע בהם ולקחת קורס ייעודי שיסייע להבין את החומר ולדעת כיצד לגשת אל השאלות.

 

פרונטלית או מקוונת

כיום, הכנה לביצוע מבחן מחוננים שלב ב, יכולה להיעשות בצורה פרונטלית או בצורה מקוונת, עם קורסים מצוינים שמובאים על ידי אנשי המקצוע הטובים ביותר בישראל. ילדים העוברים את מבחן המחוננים, מקבלים את האפשרות ללמוד בכיתות מחוננים, ולקבל חומרים שילדים בגילם פשוט לא מקבלים. הם מקבלים גישה ליותר חומר, מצליחים לספוג תוכן איכותי ולהתקדם במקצועות קשים כמו מתמטיקה ופיזיקה, לקראת מבחני הבגרות. בהמשך, אותם מחוננים יכולים לגשת למבחני הפסיכומטרי בצורה מהירה יותר, ולקבל יתרונות בתכנים בהם ישתמשו בצבא ואפילו בשוק העבודה. המחוננים לומדים עם ילדים מתקדמים אחרים ומצליחים להגשים את עצמם, בדרכים שלא יכלו לעשות כל עוד היו בכיתה רגילה. לכן, הכנה למבחן מחוננים היא חשובה וצריכה להיעשות בהתאם.

כתיבת תגובה