הכנה למבחני מחוננים

האם להתכונן למבחן המחוננים?

האם כדאי להתכונן למבחן המחוננים?

התשובה היא: כן. ההשקעה זניחה והרווח הוא כפול. רכישת כל אחת מחוברות ההכנה, או אפילו רק מבחן מחוננים לדוגמא מאפשרת לחשוף את הילד או הילדה שלכם לסוג המבחן, לאופי השאלות ולרמתן. עצם החשיפה היא בעלת ערך אדיר ותאפשר לילדים להגיע למבחן האיתור כשהם רגועים יותר וחרדים פחות. מעבר לזה, אם תקבלו תשובה כי שווה להשקיע היות ויש לילד או לילדה שלכם סיכוי טוב לעבור את המבחן – אז תשקיעו בכיף כי תדעו שאתם לא משקיעים את כספכם בלומדות או בקורסי הכנה לשווא. לעומת זאת, אם התשובה שתקבלו היא שלילדכם או ילדתכם אין סיכוי גבוה לעבור את המבחן – לא תשקיעו כספים מיותרים בהכנה מיותרת ומלחיצה וכך תחסכו עוגמת נפש גם מעצמכם ובעיקר – מילדכם.

האם כדאי לי שהילד/ה שלי יאותרו כמחוננ/ת?

כן! במשרד החינוך קיים אגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים, והמערכת הציבורית מספקת חינוך למחוננים בהיקף שאין כדוגמתו בעולם. תקציב משרד החינוך לטיפוח ילדים מחוננים עומד על עשרות מליוני שקלים בשנה וגדל בהתמדה. ישנה גם תוספת של שעות תקן לכל כיתת מחוננים בבתי ספר יסודיים ובחטיבות הביניים. ילדים מחוננים יכולים להשתלב בכיתות מחוננים מיוחדות המשולבות בבתי ספר רגילים, או ללמוד בכיתה רגילה ולהנות מימי העשרה שבועיים. כמו כן התוכניות למחוננים כוללות חוגים המתקיימים בשעות אחר הצהריים. שפע התקציבים, ההעשרה וההשקעה היא סיבה מרכזית שהורים רבים עושים מאמץ כביר במטרה שילדם יאובחן כמחונן.

האם לשלוח את הילד לקורס הכנה למבחן לאיתור מחוננים?

השאלה מורכבת, כי מצד אחד מדובר על ילדים צעירים וההגיון אומר : מי שבאמת מחונן, סביר שיאותר ככזה גם בלי קורס. מצד שני, יותר ויותר הורים שולחים כיום את הילדים שלהם לקורס הכנה וילד, גם מחונן, שיגיע ללא הכנה וייחשף למבחן מסוג זה בפעם הראשונה בחייו במבחן עצמו, עלול להוציא תוצאה נמוכה יותר מחבריו הלא מחוננים שמגיעים לבחינה אחרי קורס הכנה. חשוב לזכור כי בסופו של יום, אחוז המאותרים הוא בממוצע 3 האחוזים העליונים, ולכן ברור כי הרוב המכריע של הילדים, גם ילדים חכמים מאוד לא יאותרו כמחוננים. קורס ההכנה עלול להלחיץ ילדים וחוסר הצלחה במבחן רק תגביר אצלם את תחושת הכשלון והתסכול…כי הם הרי עבדו קשה והתכוננו.

אז לשלוח או לא לשלוח?

כן מומלץ לעבוד עם הילדים שיש להם סיכוי טוב לעבור את הבחינה. חשוב לקבל הערכה מדוייקת לגבי המיקום היחסי של ילדכם וסיכויי ההצלחה שלו במבחן. אם יש לילד סיכוי לא רע להיות מאותר כמחונן , ניתן בהחלט לעבוד איתו כדי להגביר את הסיכויים שיעבור את המבחן. הערך המוס שהוא יקבל לאורך שנים בהחלט שווה את זה! מצד שני ,אם אין לו סיכוי – תחסכו ממנו את הלחץ.

איך תדעו מה מיקומו היחסי של ילדכם ? תנו לילד להתנסות באינדיקטור של מיחונן. האינדיקטור מנתח ומצביע על סיכויי הילד לעבור את בהצלחה את המבחן על סמך השוואה של תוצאות המבחן של ילדכם לתוצאות של ילדים אחרים בשכב הגיל שלו. הרווח הוא כפול – גם תחשפו את הילד לאופי הבחינה ולסוג השאלות בבחינה, וגם תדעו אם כדאי להשקיע ולתת “פוש” לקראת המבחן (במידה ותראו כי יש לילד סיכוי טוב לעבור את הבחינה). כך תיצרו מצב שהילד יגיע לבחינת האיתור עם רמת מוכרות גבוהה לסוג השאלות ורמת חרדה נמוכה.

 האם כדאי לרכוש לומדה לתרגול לקראת המבחן לאיתור מחוננים מחוננים?

אנו מאמינים שכדאי לרכוש חוברות תרגול ולא לומדה היות ומבחן המחוננים האמיתי ( מבחן שלב ב') נערך בכיתה ללא מחשבים . המבחן מודפס והילדים פותרים את מבחן עם עט ועל גבי נייר ולכן רכישת חוברת תרגול מכינה את הילדים בצורה הטובה ביותר לקראת מבחן האמת. חוברות התרגול של מיחונן מכילות תרגול לפי נושאי המבחן, מיני מבחנים ( קצרים) וכן מבחני סימולציה מלאים המדמים את מבחן האמת. השאלות בחוברות התרגול מבוססות על שאלות שהופיעו בעבר במבחני המחוננים השונים.

קנייה מאובטחת